Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2018-07-26

Żegnamy ppłk. Stanisława OLEKSIAKA. Odszedł na Wieczną Wartę [*]

Z przykrością zawiadamiamy,
że 26 lipca 2018 roku, w wieku 93 lat,
zmarł
ppłk Stanisław OLEKSIAK pseud. „Kozic”,
Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu VIRTUTI MILITARI i Krzyża Walecznych,
Honorowy Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W czasie wojny był partyzantem 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej pod dowództwem por. Stanisława Karolkiewicza "Szczęsnego". Brał udział w akcji "Burza" – uczestniczył m.in.
w walkach o wyzwolenie Wilna (operacja „Ostra Brama"). Był wieloletnim więźniem politycznym w PRL - przetrzymywany w więzieniu na ul. Rakowieckiej, we Wronkach. Przez dwa lata pracował także w kopalniach węgla w Sierszy Wodnej i Brzeszczach. Warunkowo wyszedł na wolność w grudniu 1954 r.

W1996 roku wybrany na wiceprezesa formującego się Koła Sokołów Podlaski „Sęp-Proso”, wchodzącego w skład Okręgu Warszawa-Wschód „Białowieża” ŚZŻ Armii Krajowej.

15 maja 2010 r. decyzją IX Zjazdu Delegatów ŚZŻAK – Nadzwyczajnego został wybrany na prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a trzy lata później, po rezygnacji z tej funkcji, otrzymał tytuł Prezesa Honorowego Stowarzyszenia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 sierpnia br. (czwartek) w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Płk Stanisław Oleksiak pochowany będzie w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Składamy serdeczne wyrazy współczucia dla Rodziny i Przyjaciół.

Niech Odpoczywa w Pokoju [*]


lt