Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2020-10-02

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Zgaszenie Ognia Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

2 października 2020 r.
Wczorajszy wieczór na Kopcu Powstania Warszawskiego minął w atmosferze wzruszenia i refleksji. Przy dogasającym Ogniu Pamięci, hołd bohaterskiej Ludności Warszawy i Powstańcom oddały delegacje władz, przedstawiciele instytucji i organizacji samorządowych, żołnierze, strażacy, harcerze, mieszkańcy Warszawy. Niestety, z roku na rok, wśród delegacji coraz mniej jest Kombatantów, a utrzymujący się obecnie stan pandemii dodatkowo ograniczył ich udział. Środowisko kombatanckie reprezentował prof. dr hab. Leszek Żukowski „Antek”, b. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Złożono wiele wieńców i wiązanek kwiatowych. Wśród nich znalazł się również wieniec od Dam i Kawalerów Orderu Virtuti Militari zrzeszonych w naszym Klubie VM. Dzięki wsparciu, udzielanemu na co dzień przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, mogliśmy, pośrednio, uczestniczyć w tym upamiętnieniu. Z upoważnienia zarządu Klubu VM i w imieniu całego Stowarzyszenia, hołd Poległym i Pomordowanym oddali nasi wieloletni członkowie wspierający: mjr rez. Włodzimierz Tryka i Liliana Tryka.

 

Niestety, w tym roku zabrakło podczas uroczystości m.in. Eugeniusza Tyrajskiego z Pułku „Baszta” AK (odznaczonego Virtuti Militari), z którym znaliśmy się od wielu lat, współpracowaliśmy jeszcze za czasów, gdy prezesem Klubu VM był kpt. Zdzisław Piłatowicz „Żagiel”, również „Basztowiec”. Jak relacjonowali nasi członkowie wspierający, miło było usłyszeć Jego głos pod czas uroczystości (odtworzono nagranie, na którym „Sęk” recytował wiersz). Była to bardzo wzruszająca chwila, szczególnie dla tych, którzy osobiście znali Eugeniusza Tyrajskiego i dla tych, którzy doceniają, jak wiele uczynił dla utrwalenia pamięci o Powstaniu i jego Bohaterach. Opuszczenie flagi państwowej nastąpiło w atmosferze skupienia i w ciszy. Wszyscy rozeszli się w zadumie i refleksji… Płomień powstańczy wrócił do Grobu Nieznanego Żołnierza.

Spotkanie przeprowadzono sprawnie, w pięknej, patriotycznej oprawie i z zachowaniem ceremoniału, a uczestnicy dostosowali się do obowiązujących zaleceń sanitarnych.

Jeszcze tego samego dnia, po uroczystości, nasi członkowie wspierający złożyli krótką wizytę Pani Walentynie Słoneckiej pseud. „Wala”, łączniczce z „Szarych Szeregów”.

Minęła 76. rocznica Powstania Warszawskiego.

Cześć i chwała bohaterskiej, cywilnej Ludności Warszawy i Powstańcom Warszawskim.

PAMIĘTAMY.

lilianat


FOTOGALERIA:

 

 


GALERIA "76. rocznica Powstania Warszawskiego. Zgaszenie Ognia Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego."