Odszedł na Wieczną Wartę...
Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym, 9 stycznia 2015 r.
zmarł w wieku 105 lat
mjr w st. spocz. Teofil NADRATOWSKI
Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari V klasy,
odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Dwoma Mieczami
oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
Teofil Nadratowski urodził się 9 października 1909 r. w Osieczniku na Wołyniu (dziś Ukraina), jako szóste dziecko Antoniego i Józefy z d. Leszczyńska. Ojciec zmarł, gdy Pan Teofil miał 5 lat, matka zmarła w 1956 roku.
Ukończył siedem klas szkoły powszechnej i trzy lata szkoły rolniczej w Turzysku.
W 1928 roku odbył kurs szoferski w Warszawie, a w latach 1931-32 zasadniczą służbę wojskową. Podczas służby wojskowej, kontynuował naukę w 5-miesiecznej szkole telefonicznej w Krasnym Stawie. Po wojsku pracował jako instruktor przysposobienia wojskowego w Związku Strzeleckim.
Przydział mobilizacyjny otrzymał 15 sierpnia 1939 roku. Podczas wojny obronnej walczył w szeregach Batalionów Chłopskich, następnie jako żołnierz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty (Pułk Artylerii Lekkiej). Brał udział w działaniach Armii Pomorze pod Nakłem, w okolicach Bydgoszczy i pod Świeciem. Po kampanii wrześniowej włączył się do działań niepodległościowych, wstąpił do Służby Zwycięstwa Polsce. Dowodził kompanią podczas akcji „Burza”. W lipcu 1939 roku został aresztowany przez NKWD w Otwocku i uwięziony na Majdanku, skąd zbiegł po 6 tygodniach. Z Wołynia wyjechał w roku 1944 r.
W 1941 roku zawarł związek małżeński z Marią Nować. Państwo Nadratowscy dochowali się sześcioro dzieci: czterech synów i dwie córki.
Teofil Nadratowski zamieszkał w Smolnikach w 1946 roku. Po wojnie pracował w Powiatowej Radzie Narodowej Wydział Rolnictwa i Leśnictwa jako agronom, prowadził też z żoną Marią gospodarstwo rolne. W 1974 roku przeszedł na emeryturę. Jako emeryt, pracował przez kolejne pięć lat jako prezes Spółki Wodnej Gminy Szubin.
Klub VM miał zaszczyt i przyjemność współtworzyć uroczysty charakter spotkania z okazji 102 rocznicy urodzin Pana Teofila w związku z przekazaniem Jubilatowi pamiatkowej szabli z wygrawerowaną dedykacją od ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego, sprawujacego wówczas stanowisko p.o. kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, obecnie - Szefa tego Urzędu. W imieniu Pana Ministra, w obecności m.in. reprezentujacego Klub VM płk. Zygmunta Łabędzkiego oraz zastępcy komendanta WKU w Bydgoszczy mjr. Bogdana Ziółka, szablę wręczył płk Zbigniew Krzywosz z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Odszedł od nas Człowiek Wielkiego Serca, zasłużony dla Ojczyzny, pełen energii i obdarzony ogromnym poczuciem humoru, dystansem do siebie i życia.
Odpoczywaj w Pokoju
lilianat