1 marca 2015 roku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Warszawie centralne uroczystości patriotyczne z udziałem najwyższych władz państwowych i wojskowych na czele z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i Wiceprezesem Rady Ministrów, Ministrem Obrony Narodowej Panem Tomaszem Siemoniakiem.
W uroczystości uczestniczył również Podsekretarz Stanu w MON Pan Maciej Jankowski, Radca Generalny - Koordynator w MON Pan Krzysztof Sikora, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński i płk Mariusz Kubarek, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Jan Stanisław Ciechanowski, przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, władz samorządowych i administracyjnych Województwa Mazowieckiego i Miasta Stołecznego Warszawy, a także Weterani i Kombatanci walk II wojny światowej. W uroczystościach uczestniczyła też licznie młodzież szkolna i poczty sztandarowe organizacji pozarządowych.
Organizatorem warszawskich uroczystości upamiętniających „Żołnierzy Wyklętych” był Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wojskową asystę honorową podczas uroczystości wystawił Batalion Reprezentacyjny WP.
Klub VM w obchodach reprezentował wiceprezes płk w st. spocz. Bolesław Siemiątkowski „Czarny”, uczestnicząc m.in. w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w Kwaterze „Łączka" na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym przed symboliczną mogiłą ofiar reżimu komunistycznego (w kwaterze „Ł” umieszczonych zostało 36 brzozowych krzyży, które symbolizują zidentyfikowane ofiary zbrodni), przed tablicą na ścianie Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej nr 37 upamiętniającą więźniów politycznych, żołnierzy AK i polskich formacji na Zachodzie oraz działaczy niepodległościowych zamordowanych przez reżim komunistyczny w latach 1945-1956 (tu wykonano wyroki m. in. na rtm. Witoldzie Pileckim i gen. Auguście Fieldorfie „Nilu”) oraz Przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy ul. Żołnierzy Wyklętych w Dzielnicy Bemowo.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Pierwszy marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla Żołnierzy Wyklętych, tego dnia w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
lilianat
Fot. K. Stefański, M. Józefiak /WCEO/