Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2015-04-27

Spotkanie płk. Tadeusza Kowalskiego z uczestnikami Wojskowej Zielonej Szkoły

27 kwietnia 2015 r. w 10 Pułku Samochodowym im. mjr. Stefana Bronisława Starzyńskiego, wiceprezes Klubu VM płk w st. spocz. Tadeusz Kowalski wziął udział – na zaproszenie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej - w spotkaniu z  uczniami klas mundurowych o profilu wojskowym z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Toruniu. Spotkanie odbyło się w ramach uroczystej inauguracji 4-dniowej Wojskowej Zielonej Szkoły.

Płk Tadeusz Kowalski opowiadał uczniom o losach żołnierzy Wojska Polskiego na frontach II wojny światowej oraz podzielił się doświadczeniami ze swojego szlaku bojowego. Służył w 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz w 1 Berlińskim Pułku Artylerii Lekkiej, a także w oddziale partyzanckim 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

 
Płk Tadeusz Kowalski swoje wspomnienia zakończył na tym momencie historii, kiedy żołnierz polski święcił triumf zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami w Berlinie, wzbogacając swoją opowieść ciekawostkami z atmosfery i wydarzeń pod Bramą Brandenburską. W dniu zakończenia działań wojennych płk Kowalski miał stopień „bombardier”. 
Szlak żołnierski i bojowy płk. Tadeusza Kowalskiego wyznaczają otrzymane odznaczenia:
• Krzyż Srebrny V klasy Orderu Wojennego Virtuti Militari
• Krzyż Walecznych
• Brązowy i Srebrny Medal „Zasłużony na Polu Chwały”
• Medal „Za Warszawę 1939-1945”
• Medal „Za Odrę, Nysę i Bałtyk”
• Medal „Za Udział w Walkach o Berlin”
• Odznaka „Weterana Walk o Niepodległość”
• Odznaka „Uczestnika Szturmu Berlina”

Płk Tadeusz Kowalski oraz inni członkowie Klubu VM uczestniczyli już w kilku podobnych spotkaniach - organizowanych w latach ubiegłych - w ramach zajęć Wojskowej Zielonej Szkoły. Z młodzieżą spotykali się również płk w st. spocz. Zygmunt Łabędzki i płk w st. spocz. Bolesław Siemiątkowski. Wspomniane wcześniejsze spotkania odbyły się w Warszawie, Bornem Sulinowie i Bydgoszczy.

Są to niezwykłe lekcje historii, które kombatanci i młodzież bardzo sobie cenią. Żadne słowo pisane nie zastąpi bowiem bezpośrednich rozmów ze świadkami i uczestnikami wydarzeń wojennych, z drugiej zaś strony – młodzież (a szczególnie ta z klas o profilu wojskowym, którą integrują wspólne zainteresowania i pasje) jest bardzo wdzięcznym słuchaczem, uważnym i dociekliwym, i - wrażliwym.

W ramach zajęć, uczniowie mieli okazję m.in. zwiedzić Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Salę Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa, 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej i Centralną Bibliotekę Wojskową. Zakończenie zajęć odbyło się w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, gdzie młodzież otrzymała pamiątkowe certyfikaty ukończenia Wojskowej Zielonej Szkoły.

Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej organizuje Wojskowe Zielone Szkoły w ramach programu „Edukacja dla Bezpieczeństwa". Ogólnymi założeniami są m.in.: zapoznanie z historią i tradycjami Wojska Polskiego, kształtowanie postaw patriotycznych oraz obronnych wśród młodzieży oraz kreowanie pozytywnego wizerunku i promocja Wojska Polskiego z zaznaczeniem pozycji i roli współczesnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w społeczeństwie, NATO oraz Unii Europejskiej.

Udział w zajęciach programowych pozwala uczestnikom poznać strukturę oraz rolę i znaczenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, doskonalić umiejętność pracy w grupie na zasadzie wzajemnej pomocy, życzliwości i akceptacji, poznać i zrozumieć znaczenie miejsc pamięci narodowej w zachowaniu tożsamości narodowej oraz wskazać rolę wojska w działaniach na rzecz obrony kraju i poznać genezę oraz znaczenie symboli narodowych i wojskowych (…). „Wojskowa Zielona Szkoła" jest skierowana do uczniów klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest zapoznanie uczniów z historią i współczesnością Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodego pokolenia oraz promowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego w społeczeństwie (…) Zajęcia Wojskowej Zielonej Szkoły odbywają się w wielu interesujących miejscach. Uczestnicy biorą udział w specjalnie dedykowanych im zajęciach na terenach jednostek wojskowych, uczelni wojskowych, centrów szkolenia oraz muzeach, bibliotekach i miejscach pamięci. Szczególną uwagę należy zwrócić na aspekty dydaktyczne zajęć, które dają możliwość poznania „realnej" służby wojskowej. Biorąc udział w specjalistycznych programach szkoleniowych uczniowie mają możliwość zapoznania się z poszczególnymi Rodzajami Sił Zbrojnych RP i tym samym mogą powiązać swoją przyszłość zawodową z konkretną służbą. http://wceo.com.pl/index.php/edukacja/2013-12-18-13-41-46

lilianat

 

 


GALERIA "Spotkanie płk. Tadeusza Kowalskiego z uczestnikami Wojskowej Zielonej Szkoły"