Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2015-06-19

Płk Tadeusz Kowalski na spotkaniu z kadrą Wojska Polskiego

19 czerwca 2015 r. płk Tadeusz Kowalski, Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari, odznaczony m.in. Medalami: „Zasłużony na Polu Chwały” (brązowy i srebrny), „Za Warszawę 1939-1945”, „Za Odrę, Nysę i Bałtyk” i „Za Udział w Walkach o Berlin", wziął udział - na zaproszenie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej – w spotkaniu z kadrą Wojska Polskiego, uczestnikami kursu doskonalącego „Historia i tradycje oręża polskiego". Spotkanie odbyło się w Sali Tradycji 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego im. mjr. Stefana Starzyńskiego.

Celem kursu było rozszerzenie wiedzy z zakresu historii oręża polskiego od średniowiecza do czasów współczesnych (w tym również zapoznanie z symboliką wojskową) i przygotowanie do popularyzowania tychże tradycji w środowisku wojskowym oraz cywilnym.

Wzbogaceniem ofert programowej kursu i uzupełnieniem wykładów teoretycznych przeprowadzonych w 10psam były też zajęcia w Państwowym Muzeum Archeologicznym i Muzeum Wojska Polskiego, związane z tematami dotyczącymi pradziejów Europy, budowaniem państwowości polskiej w średniowieczu oraz powstaniem, organizacją i udziałem wojsk polskich w wojnach  i konfliktach począwszy od pradawnych drużyn zbrojnych, i pospolitych drużyn rolniczych Słowian, aż do końca XV wieku. Słuchacze zapoznali się ponadto z uzbrojeniem i wyposażeniem Wojska Polskiego w latach 1939-1945, poznali zagadnienia dotyczące m.in. archeologii wojskowej i architektury militarnej, zwiedzili też wystawę przygotowaną z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

 

Spotkanie z płk Tadeuszem Kowalskim i jego zasadniczy temat: walki o Berlin w 1945 roku, doskonale wpisało się w cykl zajęć programowych i zagadnienia związane z losami żołnierskimi oraz tradycjami orężnymi wojska. Było wyjątkową lekcją żywej historii, lekcją, która należy do tych niepowtarzalnych i wyjątkowych, bo opartych na doświadczeniach i przeżyciach weterana walk II wojny światowej, który przekazuje obraz wojennych dni oczami świadka i bezpośredniego uczestnika wydarzeń. A tego klimatu i takiej wiedzy nie odda żadne opracowanie późniejszych znawców historii. Swoje relacje płk Kowalski wzbogacił wieloma tzw. ciekawostkami historycznymi. Z sali padało wiele pytań. Płk Kowalski bardzo swobodnie poruszał się w rożnych obszarach historycznych dotyczących Wojska Polskiego i naszego kraju, co spotkało się z miłym przyjęciem i uznaniem, i czym jednocześnie zaskoczył nieco słuchaczy, którzy po „spotkaniu z kombatantem” spodziewali się raczej "gawędziarsko-wspomnieniowego” tonu Smile  .

Tekst: Liliana Tryka
Foto: Bartłomiej Bydoń /WCEO/