19 sierpnia 2015 r., po zakończeniu posiedzenia roboczego Zarządu Klubu VM, odbyło się koleżeńskie spotkanie członków Zarządu i członków wspierających z okazji imienin wiceprezesa płk. Bolesława Siemiątkowskiego. Miłą niespodzianką była wizyta niecodziennych gości - przedstawiciela Ambasady USA w Polsce Pani Sergeant I st GALIS (sierżant Korpusu Piechoty Morskiej) i Pana Piotra CHUDEGO, partnera w zarządzie międzynarodowej firmy konsultingowej Central Europe Trust, od wielu lat wspierającego przedsięwzięcia związane z popularyzacją historii Polski i dziejów oręża polskiego w II wojnie światowej, realizowane m.in. przez środowiska kombatanckie w Polsce i za granicą. Celem wizyty było przekazanie wyrazów szacunku Panu płk. Siemiątkowskiemu od Pana Marka Roberta WARNERA, Senatora Stanu Virginia w USA i wręczenie - przyznanej na wniosek Senatora Warnera - flagi amerykańskiej w dowód uznania i jako wyraz uhonorowania za zasługi w II wojnie światowej w szeregach 77 Pułku Piechoty Armii Krajowej oraz odznaczenie Orderem VIRTUTI MILITARI za odwagę na polu bitwy.
Pani sierżant Galis i Pan Piotr Chudy wręczyli flagę wraz z „certyfikatem autentyczności” potwierdzającym fakt, iż (cyt.) „powiewała ona na Kapitule Kongresu Stanów Zjednoczonych [siedziba parlamentu amerykańskiego] na cześć Pana Pułkownika Siemiątkowskiego”.
Płk Bolesław Siemiątkowski przyjął wyróżnienie z wyraźnym wzruszeniem, ale i z radością, że jego żołnierskie losy spotkały się z zainteresowaniem tak daleko poza granicami kraju.
Certyfikat podpisał Pan Stephen T. Ayres, jeden ze współczesnych budowniczych Kapitolu
i pracujący od 2007 roku na stanowisku jego głównego architekta. Warto wspomnieć, że Stephen T. Ayres jest też weteranem wojskowym.
Członkowie Zarządu i członkowie wspierający złożyli płk. Siemiątkowskiemu gratulacje
w związku z otrzymaniem tak zaszczytnego dowodu uznania i wyróżnienia. Podziękowano też Panu Piotrowi Chudemu za wszystkie działania na rzecz upowszechniania wiedzy
o walkach Polaków na frontach II wojny światowej. Oby więcej było takich pasjonatów, „ambasadorów” polskiej historii poza granicami naszego kraju.
Spotkanie było okazją do wspomnień wojennych i interesujących rozmów. To jedna
z tych okoliczności, kiedy usłyszeć można od świadków i uczestników wydarzeń historycznych ciekawe informacje, anegdoty, których nie znajdziemy w podręcznikach
i wydawnictwach historycznych.
Liliana Tryka