Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2016-10-18

"Wołyń" w KINIE WETERANA

 

„Wołyń” otwiera bliźniejące od dziesięcioleci rany, wywołuje ból, porusza struny przygaszonych emocji, ale jednocześnie może służyć pojednaniu”.
Wojciech Smarzowski, reżyser, powiedział o swoim najnowszym filmie: „Kresowian zabito dwukrotnie, raz przez ciosy siekierą, drugi raz przez zapomnienie. A ta druga śmierć jest gorsza od tej pierwszej.”

18 października 2016 r. w warszawskim  Kinie „Atlantic”, w ramach KINA WETERANA, odbył się pokaz kolejnego, poruszającego ważny dla Polski i Polaków temat, filmu. Tym razem Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zaprosił Kombatantów, w tym członków Zarządu Klubu VM, do wspólnego obejrzenia najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt.: „Wołyń”.

Pokazujemy dzisiaj Państwu film niezwykle wstrząsający, który zapewne przejdzie do historii polskiego kina. Zdecydowałem, że pierwszy raz obejrzę ten film z Państwem, weteranami walk o niepodległość. A są też wśród Państwa Ci, którzy doświadczyli tego piekła ludobójstwa, które było udziałem narodu polskiego na Wołyniu w 1943 roku (...) Ten film jest, można powiedzieć, pomnikiem kultury dla tych, którzy tam zginęli. Teraz wreszcie trafia na ekrany, choć przez lata pewnej poprawności politycznej długo nie mógł być zrealizowany (...) Pamięć i prawda o Wołyniu i tej zbrodni musi trwać. Bo tylko prawda jest fundamentem i źródłem dobra, tylko na prawdzie można budować dobre relacje między narodami – powiedział przed projekcją filmu minister  Jan Józef Kasprzyk.

Zarząd Klubu VM dziękuje serdecznie za zaproszenie na projekcję.

Jak zapowiada UdsKiOR, następna projekcja filmu „Wołyń” odbędzie się 21 X 2016 r.
lilianat