Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2016-11-11

Narodowe Święto Niepodległości - Święto Orderu VIRTUTI MILITARI

Z okazji Narodowego Dnia Niepodległości i Święta Orderu Virtuti Militari, ustanowionych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, składamy wszystkim Damom i Kawalerom Orderu VIRTUTI MILITARI
życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Wiele dobra, życzliwości i ciepła wokół.

Szacunku, pamięci i uznania!

Dzień dzisiejszy jest dla nas szczegolną chwilą refleksji. Tej historycznej i - współczesnej. Niestety, miła sercu żołnierskiemu radość z powodu świętowania wolności i niepodległości Polski, nie jest pozbawiona "szczypty" goryczy spowodowanej faktem, że w TAKIM dniu, szczególnie w TAKIM dniu, nikt nie wspomniał o polskim, najwyższym i najstarszym odznaczeniu bojowym VIRTUTI MILITARI. A przecież, jest to order WOJSKOWY, który wraz z flagą państwową dumnie okala Grób Nieznanego Żołnierza, towarzysząc symbolicznie pochowanym w tym miejscu Żołnierzom i świadcząc o ich zasługach.

Choć w relacjach telewizyjnych wiele razy operatorzy kamer rejestrowali order Virtuti Militari umieszczony tuż za płytą Grobu Nieznanego Żołnierza, a doświadczeni, relacjonujący w telewizji uroczyste obchody omawiali znajdujące się w pobliżu i związane z dniem 11 Listopada symbole, podkreślając przy tym, że Dzień Niepodległości jest wyjątkowo związany z czynem żołnierskim, to ani razu nikt nie wspomniał o najważniejszym symbolu, który jako świadectwo bohaterskich czynów i szlaku bojowego naszych żołnierzy na stałe wpisany został w projekt i wymowę Grobu Nieznanego Żołnierza. Znowu (od kilku lat, niestety), nie wspomniano, że 11 listopada obchodzimy również Święto Orderu Virtuti Militari, ustanowione przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto najstarszego, najwyższego orderu bojowego, dumy i świętości Polaków, świadectwa bohaterskich, najwspanialszych czynów i postaw żołnierskich.

Chcemy wierzyć, że jest to wynikiem niedopatrzenia i tłumaczymy osoby odpowiedzialne. Przychodzi nam to jednak z trudnością, bo choć zdajemy sobie sprawę z tego, że w kwestii świadomości i edukacji historycznej wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia, to wydawało nam się, że tak oczywiste informacje i fakty historyczne nie powinny umknąć uwadze osób doświadczonych w zawodzie dziennikarskim.

W dniu dzisiejszym, w Narodowe Święto Niepodległości, składamy wszystkim Weteranom walk II wojny światowej życzenia jak najwięcej wyrazów szacunku, dowodów uznania i pamięci od władz i społeczeństwa polskiego. To dzięki Wam współczesne pokolenia mogą żyć w wolnej Polsce, to dzięki Wam mogą mówić w ojczystym języku. Wspominamy i dziękujemy tym, którzy nie doczekali wolnej Polski, poświęcając w walkach o nią swoje życie. Przypomina o nich symboliczny grób - Grób Nieznanego Żołnierza.

Cześć Ich Pamięci!

 Zarząd Klubu VM