Rozpoczęła się kolejna, już 22. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego z cyklu „LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO”. W tym roku tematem konkursu jest: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego - za wolność Waszą i Naszą”. Zawody finałowe (ostatni etap eliminacji) i uroczyste zakończenie Konkursu odbędą się w czerwcu następnego roku.
7 listopada odbyły się konkursy szkolne (I etap), a wczoraj, 15 grudnia, uczniowie zmagali się z zadaniami II etapu „rejonowego”.
Klub VM z satysfakcją patronuje temu wspaniałemu przedsięwzięciu :) !
Mija już 9 lat, odkąd współpracujący z nami mjr Włodzimierz Tryka, współorganizator z WCEO i członek Komisji Konkursu, zainteresował nas tym przedsięwzięciem i zainicjował objęcie Patronatu Honorowego przez Klub VM. Do ubiegłego roku patronowaliśmy również Olimpiadzie Tematycznej, gdyż te dwa przedsięwzięcia od lat realizowane były razem. Od 9 lat przyglądamy się tej wspaniałej edukacyjnej imprezie uczniowskiej, która integruje młodzież zafascynowaną historią Polski i Wojskiem Polskim. Niezmiennie, z niesłabnącym zachwytem oraz uznaniem słuchamy imponujących wyników i wniosków zapisanych w końcowym protokole. Przedsięwzięcie nie jest tylko zmaganiem konkursowym. Organizatorzy dbają również o rekreację i przyjemności turystyczne, sprytnie "przemycając" dodatkowe informacje, poszerzając wiedzę młodzieży nt. wojska. Gdyby nie udział w Konkursie, wielu z nich zapewne nigdy nie miałoby okazji zobaczyć wielu miejsc, uczestniczyć w ciekawych, niecodziennych spotkaniach. Tym bardziej, że niektórzy przyjeżdżają do Warszawy z bardzo odległych, często niewielkich miejscowości w Polsce.
W tegorocznej edycji wzięło udział około 15 tys. (!) uczniów z całej Polski. Jest to jedyny w swoim rodzaju konkurs, który trwa właściwie cały rok (zawody finałowe i uroczyste zakończenie tradycyjnie odbywa się w czerwcu), obejmuje szkoły z całej Polski, a jego uczestnicy muszą wykazać się szeroką wiedzą nt. dziejów historycznych, broni, sprzętu, umundurowania, a także literatury i architektury danej epoki.
Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości w tej niełatwej drodze do finałowego czerwca i powodzenia! Ale, tak naprawdę, to wszyscy jesteście zwycięzcami!
Zakres materiału, który trzeba poznać, na każdym etapie daleko wykracza poza program szkolny! Mamy nadzieję, że Nauczyciele to docenią i „posypią” się same „6-tki” :) I niech to osłodzi gorycz tym, którym zabraknie trochę szczęścia, aby dojść do Gali Finałowej.
A my, jak co roku, będziemy z Wami i przygotujemy pamiątkowe dyplomy i medale :)
Pozdrawiamy wszystkich Uczestników Konkursu, Nauczycieli i Organizatorów.
Zarząd Klubu VM
Tak było w poprzednich edycjach: