Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2017-06-02

Wyjątkowa lekcja historii o Polsce w warszawskiej Szkole Amerykańskiej

Prezes Klubu VM płk w st. spocz. Bronisław Maciaszczyk i Pani płk w st. spocz. Danuta Gałkowa, zostali zaproszeni na spotkanie z młodzieżą do Amerykańskiej Szkoły w Konstancinie pod Warszawą (American School of Warsaw). Było to kolejne spotkanie z cyklu „Żywa lekcja historii”, realizowane w ramach edukacji historyczno-patriotycznej, która w tej szkole, ze względu na jej międzynarodowy charakter, stanowi zadanie o wyjątkowym znaczeniu.

Szkoła jest członkiem Stowarzyszenia Szkół Europejskich i Wschodnich (CEESA), Rady Sportowej Szkół Międzynarodowych (SCIS), a także Stowarzyszenia Szkół i Szkół Nowych Anglii. Szkołę założono w 1953 roku i jest ona akredytowana na całym świecie, a uczące się w niej dzieci i młodzież reprezentują 52 narodowości.

Na czerwcowe spotkanie zaproszeni zostali uczestnicy Powstania Warszawskiego. Po oficjalnym powitaniu przez Panią Wicedyrektor i jedną z uczennic, Kombatanci spotkali się z kilkuosobowymi zespołami uczniowskimi, które przeprowadziły ze swoimi rozmówcami wywiady. To były kameralne i przeprowadzone bez pośpiechu bardzo miłe rozmowy, wspomnienia… Młodzież zadawała wiele pytań, słuchała z wielką uwagą.

Wszystkim gościom uczniowie wręczyli piękne bukiety kwiatów i fotografie ze spotkania oprawione w ramki, Powstańcy Warszawscy przekazali uczniom na pamiątkę miniaturowe, metalowe znaczki „Polski Walczącej”. Ten miły dzień zakończony został wspólnym obiadem, a po nim – kolejnymi „rozmowami w kuluarach”, czyli – korytarzach szkolnych :)

Dziękujemy Wam, drodzy Nauczyciele i Uczniowie, za zainteresowanie i bardzo miłe przyjęcie. Ze swej strony zapewniamy, że zawsze jesteśmy gotowi na „Żywą lekcję historii”, kiedy tylko zapragniecie, póki tylko nam sił i zdrowia wystarczy…

Wspomnienia z naszego spotkania publikujemy również na naszym portalu na Facebook (zapraszamy, przy okazji, do polajkowania naszego profilu Smile). Zamieścimy też notatkę i zdjęcia w naszym „Biuletynie” – mamy nadzieję, że będzie to dla Was miła pamiątka.

Pozdrawiamy serdecznie!

lilianatGALERIA "Wyjątkowa lekcja historii o Polsce w warszawskiej Szkole Amerykańskiej_2 czerwca 2017 r."