Stowarzyszenie-Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari
2018-01-10

10 lat Patronatu Honorowego nad Ogólnopolskim Konkursem Historycznym "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"

Rozpoczynamy, już po raz 10-ty (jako Patron Honorowy) gorące „kibicowanie” uczniom zmagającym się z zadaniami konkursowymi [XXIII] Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". W tej edycji temat Konkursu dotyczy lat 1887-1922 - "O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”.

W tym roku mija 10 lat od chwili, gdy mjr Włodzimierz Tryka z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej zaproponował nam objęcie patronatem honorowym Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego i Olimpiady Tematycznej z cyklu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" i przedstawił koncepcję naszego udziału w tym wspaniałym przedsięwzięciu. Choć ostatnie edycje konkursów rozgrywane są oddzielnie, to - powiedzmy: na szczeście -  uczniowie mają nadal okazję nadal spotykać się na wspólnym, uroczystym finale, podczas którego przedstawiciele Klubu VM wręczają laureatom specjalnie przygotowane na tę okazję, pamiątkowe medale.

Konkurs Historyczny organizowany jest m.in. przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Olimpiadę organizuje Muzeum Józefa Pułsudskiego w Sulejówku we współpracy m.in. z Muzeum Wojska Polskiego i Centralną Biblioteką Wojskową.

Konkurs i Olimpiada, to zmagania konkursowe, które rozgrywane są w kilku etapach i trwają od października bieżącego roku szkolnego do czerwca roku następnego. To olbrzymi wysiłek dla uczniów, organizatorów, nauczycieli, rodziców… Z wielką radością przyglądamy się i patronujemy im, jak wspmniano, już 10-ty rok. Wszyscy tworzą jedną rodzinę, którą jednoczą: historia i tradycje Ojczyzny, wspólne emocje i wzruszenia, a w finale – łzy radości, ale i - jak to w rywalizacjach bywa – zawodu i rozczarowania. Uczestniczymy zawsze w Uroczystej Gali Konkursu, wręczając laureatom pamiątkowe medale i dyplomy (wcześniej były też statuetki) i za każdym razem podkreślamy, że zwycięzcami są wszyscy. Kilkanaście tysięcy uczniów corocznie decyduje się dobrowolnie, dodatkowo, podjąć trud zgłębiania wiedzy z historii i tradycji oręża polskiego nie tylko związanej z samymi wydarzeniami i ich uczestnikami, ale też z uwzględnieniem zagadnień dot. sztuki, heraldyki, architektury, uzbrojenia. Wiedza tych uczniów wybiega daleko poza program szkolny; wśród nich są uczestnicy wieloletni, "zawodnicy-weterani" i cieszy fakt, że wciąż inspiracji ulegają kolejni, a Konkurs rozwija się.

Do tegorocznej edycji w roku szkolnym 2017/2018 przystąpiło ogółem 14.179 uczniów z całej Polski, z 1.053 szkół.

10 stycznia 2018 roku odbył się II etap (rejonowy) Konkursu. W województwie mazowieckim przeprowadzono go w sześciu miastach: w Warszawie, Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i w Siedlcach.

Dla uczniów z Warszawy i uczniów ze szkół z powiatów objętych nadzorem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, konkurs rejonowy przeprowadzono w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej. 12-osobowa Komisja Konkursowa składająca się z nauczycieli historii,  przedstawicieli Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej: mjr. Włodzimierza Tryki i Barbary Giży, dokonała oceny 389 testów konkursowych.

Zwycięzcy etapu rejonowego będą zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 5 kwietnia 2018 roku. Laureaci II etapu zostaną zaproszeni do udziału w zawodach finałowych, które odbędą się w dniach 7-9 czerwca w Warszawie.

Życzymy serdecznie wszystkim uczestnikom wytrwałości i powodzenia w Konkursie :)

Z wielką przyjemnością uhonorujemy Was, jak co roku, specjalnie przygotowywanymi pamiątkami i dyplomami uznaniowymi.
Do zobaczenia w czerwcu!

lilianat

 

Relacja dot. XXII edycji Konkursu:

http://www.klubvm.org.pl/aktualnosci/94GALERIA "Ogólnopolski Konkurs Historyczny "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" - uroczyste zakończenie "